SORU SOR

CİNSEL BİLGİ DANIŞMANLIK HATTI: 0(224) 451 6551

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Son Güncelleme: 27.08.2012 , Okunma: 2857
Cinsel ilişki yoluyla bulaşan yirmiden fazla hastalık vardır. En bilinenleri; frengi, belsoğukluğu, AIDS ve son yıllarda giderek artan Hepatit-B’dir. Bu hastalıkların bulaşmasını kolaylaştıran etkenler;

Sık eş değiştirmek, birden fazla sayıda cinsel eşe sahip olmak ve kimlerle ilişkisi olduğu bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkiye girmektir.Bu hastalıklar cinsel yolla bulaşmalarına karşın, yalnızca cinsel organlar ve idrar yollarında belirti vermezler; diğer organ ve sistemleri de etkileyebilirler. Örneğin; Hepatit-B karaciğeri, AIDS ise bağışıklık sistemini bozmaktadır


Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, bu hastalıkların bulunma riski olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak ve hastalık kuşkusunun olduğu durumlarda, eş dahil, her cinsel ilişki sırasında kondom (prezervatif) kullanmaktır.

 Kadın ya da erkekten birisinde olan bu tür bir hastalık eşine de bulaşabilir. Bu nedenle eşlerden birinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık saptandığı zaman, her iki eşin birlikte tedaviye alınmaları gerekir.

Üreme organlarında olağan dışı bir durum fark edildiğinde zaman geçirmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hepsi tedavi edilmemektedir. Özellikle günümüzde hızla yayılan AIDS ve Hepatit-B hastalıkları tedavi edilemeyenlerin başında gelir. Bu durum bu hastalıklardan korunmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

            Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkek ve kadınlarda yaşamı tehlikeye sokan sonuçlara neden olabilir. Özellikle kadınlarda bunlar daha da tehlikelidir.

            Tehlikelerin bazıları şunlardır:

            1.Hem erkekte hem de kadında çocuk sahibi olmayı güçleştiren hasarlar (kısırlık) olabilir.

            2.Kanserler (kadında rahim ağzı kanseri, erkek ve kadında karaciğer kanseri) görülebilir.

            3.Kadında rahim kanallarında yapışıklıklara yol açarak, dış gebeliklere neden olabilir. Bu durum da zamanında fark edilmezse, iç kanamadan ötürü ölüm gelişebilir.

            4.Kadın üreme organlarında oluşan hasarlar ve tam iyileşmeyen enfeksiyonlar nedeni ile sürekli karın ağrısı, vajinadan akıntı, huzursuzluk duygusu gibi yakınmalar olabilir.

            5.Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların mikropları, örneğin frengi hastalığının mikrobu, insan bedeninde kalıcı olabilir ve sonraki gebeliklerde doğacak çocukta körlük, zeka geriliği, beyin hastalığı gibi tedavisi olmayan sonuçlara neden olabilir.

            Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başlıca belirtileri şunlardır;

Kadınlarda:

1.Vajinadan kötü kokulu akıntı

2.Vajinanın içinde ve çevresinde kaşıntı ve kızarıklık  

3.İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi

4.Eşiyle cinsel birleşme sırasında ağrı duyma

5.kasıklarda ağrılı bezelerin ortaya çıkması

Erkeklerde:

1.Peniste akıntı

2.penis ucunda kaşıntı ve kızarıklık

3.idrar yaparken ağrı ve yanma hissi

4.testislerde şişlik ve ağrılı cinsel birleşme

5.kasıklarda ağrılı bezelerin

Bu yakınmalardan bir ya da bir kaçı varsa, tedavi olmak için sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi ya da hastanelere başvurulması gerekmektedir. Eczaneden alınan ilaç yakınmaları belki bir miktar azaltabilir, ancak rastgele kullanılan bu ilaçlar hastalığın tamamen tedavi edilme şansını azaltır ve uzun süren dirençli bir hastalık haline dönüşmesine neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu; cinsel yolla bulaşan hastalık kuşkusu olan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmak ve hastalık kuşkusu varsa, eş dahil, her cinsel temas sırasında kondom (prezervatif)kullanmaktır.

AIDS

AIDS hastalığı, “Sonradan Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu”nun İngilizce karşılığının başa harflerinden oluşmuş ve tüm dünyada bu şekilde kullanılmaktadır.

AIDS; diğer Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan farklı olarak, cinsel yol dışında kan yoluyla ve anneden bebeğe de bulaşır. Hastalıklı kişinin kullandığı eşyalar (havlu, bardak gibi)ile ya da hasta kişiye sarılma, öpme ve tokalaşma ile bulaşmaz. Virüsü taşıyan kişiyi ısıran sivrisinek ve benzeri böcekler ısırdıklar diğer kişiler bu virüsü bulaştırmaz. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar AIDS oluşumunu kolaylaştırır.

AIDS hastalığı; HIV adında bir virüsün insandan insana korunmasız (prezervatif kullanmadan yapılan) cinsel ilişki ve kan yoluyla ya da anneden bebeğe geçmesiyle oluşur. AIDS hastalığının kuluçka dönemi on yıl gibi uzun bir döneme yayılabilir. HIV virüsünü almış, ama daha tanısı konulmamış ya da hastalığı taşıdığını bilen kişiler yıllarca virüsü pek çok insana bulaştırabilirler. Bir genel kadının HIV virüsünü ortalama 1000 kişiye bulaştırabileceği tahmin edilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki, kontrolsüz kan nakilleri nedeniyle hastalık halen dünyada hızlı yayılmakta, virüsü taşıyan veya aktif olarak AIDS hastası olanların sayısı milyonlara ulaşmaktadır.

Diğer Cinsel Sağlık Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Cinsel Terapi, Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel Terapi, Cinsel İsteksizlik. Site: 3 Ünlem Tasarım